اس جی ست

افزایش ۴۲ درصدی افت آب های زیرزمینی در اس جی ست

۲۸ تیر ۱۳۹۷

افزایش ۴۲ درصدی افت آب های زیرزمینی در اس جی ست
خبرگزاری اس جی ست نیوز( abnews.ir ): جمال الدین صمصامی  در گفت و گو با خبرنگاران گفت: در سال های قبل به طور متوسط سالانه ۵۴ سانتیمتر افت سطح آب های زیرزمینی را در این شهرستان داشتیم که این افت سطح آب، امسال به ۷۷ سانتیمتر رسیده است.

وی افزود: در سال ۹۶ حدود ۵۲.۸ میلیون متر مکعب آب از ذخائر استراتژیک زیرزمینی در این شهرستان برداشت شده است که رقم بسیار قابل توجهی است و باید فکری برای آن اندیشیده شود.

رئیس امور آب اس جی ست با بیان اینکه بخش کشاورزی نزدیک به ۸۸ درصد مصرف منابع آبی این شهرستان را به خود اختصاص داده است گفت: میزان مصرف آب در بخش کشاورزی اس جی ست نزدیک به ۶ هزار لیتر بر ثانیه بود که با اقدام های صورت گرفته در یک سال گذشته به حدود چهار هزار و ۵۰۰ لیتر بر ثانیه رسیده است. 

وی با اشاره به بالا بودن مصرف آب در کشاورزی اس جی ست افزود: اقدام هایی از جمله نصب کنتور هوشمند، اصلاح و تعدیل پروانه ها مصرف آب در بخش کشاورزی است شهرستان در جریان است بطوریکه توانستیم مصرف آب را در این حوزه نزدیک به ۲۵ درصد کاهش دهیم. 

رئیس امور آب اس جی ست بیان کرد: هم اکنون ۲۵۰ حلقه چاه دارای پروانه در بخش کشاورزی، ۲۶ حلقه چاه آب آشامیدنی در اختیار آبفا، ۳۰ حلقه چاه آب آشامیدنی در اختیار آبفای کاشان و ۱۲۰ حلقه چاه صنعتی و خدماتی در محدوده این شهرستان فعال است. 

او اضافه کرد: نزدیک به هشت درصد آب اس جی ست (۳۷۰ لیتر بر ثانیه) هم در بخش آشامیدنی مصرف می شود و بخش های صنعتی، مرغداری، دامداری و سایر خدمات چهار درصد (نزدیک به ۲۰۰ لیتر بر ثانیه) از آب را مصرف می کنند.

وی تصریح کرد: افت سطح آب های زیرزمینی مشکلاتی همچون خشک شدن چاه های آب ، کاهش دبی رودخانه و آب دریاچه ها ، پایین آمدن کیفیت آب ، افزایش هزینه پمپاژ و استحصال آب و نشست زمین را بدنبال دارد.

وی خاطرنشان کرد: این‌یک واقعیت است که وضعیت آب و سفره‌های زیرزمینی ما بحرانی است و طرح تعادل بخشی و مدیریت آب های زیر زمینی، تنها راه و آخرین فرصت برای احیای آب‌های زیرزمینی این شهرستان است و در صورت عدم استفاده از این فرصت، نخواهیم توانست تمدن و آبادانی خود را حفظ کنیم.