اس جی ست

راه های کاهش سکسکه نوزادان | روش آروغ گرفتن نوزاد

۲۵ تیر ۱۳۹۷

 

 

 

 

راه های کاهش سکسکه نوزادان

نوزادان بطور معمول زیاد دچار سکسکه می شوند. مادرانی که نوزاد شیرخوار دارند و تجربه اولشان است، گاهی از سکسکه نوزادشان دچار نگرانی می شوند. گاهی پیش خود فکر می کنند که سکسکه نوزادشان خطرناک باشد و دنبال راه های کاهش سکسکه نوزادان می باشند. علت سکسکه نوزادان چیست؟ در این مقاله درباره سکسکه نوزادان، علت سکسکه نوزاد و راه های کاهش سکسکه نوزادان صحبت می کنیم. با ما همراه باشید.

 

آیا می دانید دلیل سکسکه نوزادان چیست؟ ما به شما پاسخ آن را می دهیم.

 

راه های کاهش سکسکه نوزادان

علت سکسکه نوزادان

سکسکه به این صورت ایجاد می شود که عضلات منقبض می شوند و دیافراگم یک حرکت ناگهانی انجام می دهد و این موارد سکسکه را ایجاد نمی کنند. از سکسکه نوزادان نگران نشوید آنها تنها یک دقیقه به سکسکه دچار می شوند و سپس برطرف می گردد. اما خوب چون سکسکه یک تکان ناگهانی دارد و باعث ناراحتی نوزاد می شود و اگر بیش از یک دقیقه طول بکشد، مادر ممکن است نگران شود، راه های کاهش سکسکه نوزادان را برای شما می گوییم تا بتوانید یا این مشکل مقابله کنید.

چرا نوزادان سکسکه می کنند؟ عواملی که موجب سکسکه نوزادان می شوند عبارتند از : نوع شیر دادن – تحریک عضلات نوزاد – نگه داشتن نوزاد در دما و هوایی که موجب شود او دچار سرماخوردگی شود و …

 

چه زمانی سکسکه نوزاد نگران کننده است؟

تا زمانی که سکسکه نوزاد، مانعی برای خواب و تغذیه نوزاد نشود، جای نگرانی برای سکسکه نوزادان نمی باشد و نباید از آن دچار نگرانی شوید. گاهی بصورت نادر، سکسکه نوزاد بیش از یک سال طول می کشد، خوب این مورد که البته نادر هم هست، باید حتما با پزشک متخصص مطرح گردد. همیشه پیشگیری کردن بهترین راه برای در امان ماندن از اتفاقات ناخوشایند است. اگر شما نیز احتمالا نوزادتان مدت ها است که سکسکه می کند و موجب اذیت شدن او می گردد، به پزشک مراجعه نمایید تا برای درمان سکسکه نوزاد اقدام نماید.

احتمال دارد که پزشک تشخیص دهد که نوزاد شما دچار ریفلاکس شده است. ریفلاکس نوزادان هم خطرناک است و هم از عوامل سرفه های شدید نوزادان و سکسکه در آنان می باشد که می بایست مورد معالجه و درمان قرار گیرد.

در اینجا به مواردی اشاره می کنیم که موجب رفع سکسکه نوزادان می شود :

 

راه های کاهش سکسکه نوزادان

 

۱- یکی از راه های کاهش سکسکه نوزادان این است که حتما بعد از شیر تلاش کنید تا کودک آروغ بزند و هوایی که در زمان شیر خوردن یا مکیدن پستانک به معده او وارد شده است، خارج گردد زیرا آروغ نزدن نوزاد، موجب سکسکه می شود.

 

رفع سکسکه نوزادان

 

 

۲- اگر دیدید سکسکه نوزادتان زیاد طول کشیده است، می توانید به نوزادتان کمی آب گرم بدهید.

۳- گاهی امکان دارد سکسه نوزاد به دلیل قرار گرفتن سرش در وضعیت غیرمناسب باشد که در این صورت می توانید سر نوزاد را در موقعیت مناسب قرار دهید تا سکسکه برطرف شود.

۴- یکی دیگر از راه های کاهش سکسکه نوزادان کم کردن حجم شیری است که در یک وعده به او می دهید. حجم شیر را کم ولی تعداد وعده های شیر او را زیاد کنید. زمانی که نوزاد حجم زیادی شیر را می خورد موجب سکسکه می شود.

۵- دقت داشته باشید زمانی که از پستانک برای شیر دادن نوزاد استفاده می کنید، مراقبت نمایید که دهانه پستانک کوچکتر یا بزرگتر از دهان نوزادتان نباشد. زمانی هم که شیر خودتان را به نوزاد می دهید نیز مراقبت نمایید تا سر پستان کاملا در دهان نوزاد قرار بگیرد تا هوا داخل معده نوزاد نشود که نفخ ایجاد می کند و به طبع آن دچار سکسکه نگردد.

 

درمان سکسکه نوزادان

 

 

۶- برای اینکه بعد از مصرف شیر، آروغ نوزاد را بگیرید، تنها کافیست پشت نوزاد را مالش دهید. این هوای اضافی که وارد معده می گردد نفخ تولید می کند و همانطور که گفتیم سکسکه را بوجود می آورد.

۷- زمانی که نوزاد دچار سکسکه شده است، به او شیر ندهید، هم احتمال دارد شیر به حلق نوزاد بپرد و یا ممکن است هوای زیادی وارد معده اش شود.

۸- زمانی که نوزاد از سینه شما تغذیه می کند، به سرعت مک زدن نوزاد توجه نمایید. سرعت مک زدن تقریبا آرام است و یک آهنگ و روند خاصی دارد. حال اگر با پستانک به او شیر دهید و سوراخ پستانک به اندازه ای باشد که حجم زیادی از شیر را وارد دهان نوزاد نماید، نوزاد نمی تواند با آن هماهنگ شود و سرعت مک زدن نوزاد بیشتر شده و از توان او خارج شود، به سکسکه منجر می گردد. سعی نمایید سرعت شیر خوردن نوزاد را کنترل کنید.

 

مطالعه نمایید :

۷ عادت زیبایی که قبل بارداری باید ترک کنید.

 

۹- زمانی که نوزاد سکسکه می کند، می توانید حواس او را پرت نمایید اما دقت نمایید که هرگز نوزاد را نترسانید تا سکسکه اش بند بیاید. می توانید کودک را بغل گرفته و جاهای مختلف را به اون نشان دهید.

۱۰- کودک را به شکم بخابانید. سطحی که کودک را روی آن خوابانیده اید باید سفت و صاف باشد. سپس دستان او را بالای سرش دراز نمایید. این عمل موجب می گردد که انقباض معده اش کم شود.

۱۱- گاهی نوزاد بخاطر سرمای هوا به سکسکه دچار می شوند. در این هنگام سعی کنید نوزاد را به محل گرمتری ببرید.

۱۲- یکی از راه های کاهش سکسکه نوزادان این است که به نوزادتان آب قند بدهید. آب قند دادن یکی از معمول ترین روش های رفع سکسکه نوزادان می باشد.